Konferencē “Vakcinācijas diena” diskutē par infekcijas slimību ierobežošanas vajadzību un iespējām
Publicēts 7. septembrī, 2010.
Piektdien un sestdien (3., 4. septembrī) Rīgā notika 9. Baltijas valstu konference “Vakcinācijas diena”, kuras laika medicīnas speciālisti diskutēja par infekcijas slimību ierobežošanas iespējām, vakcinācijas nozīmību un ģimenes ārstu iesaistīšanu vakcinācijas procesos. Konferenci organizēja Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).

Šogad konferences tēma bija vakcīnkontrolējamo slimību imūnprofilakse un epidemioloģija. Konferences ietvaros Rīgā ar lekcijām uzstājās speciālisti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Šveices, Austrijas un Turcijas. Konferences mērķis bija uzklausīt dažādu ārvalstu un vietējo ekspertu pieredzi infekcijas slimību ierobežošanā ar imūnprofilaksi. Īpaša uzmanība konferences laikā tika veltīta pneimokoku, gripas, garā klepus, difterijas un atsevišķu eksotisku ceļotāju slimību (piem. Dzeltenais drudzis, ceļotāju ETEC caureja) imūnprofilakses iespējām.

“Infekcijas slimības un ar tām saistītās komplikācijas mūsdienās skar arvien vairāk cilvēkus. Slimību izplatību veicina migrācija un laika apstākļu nestabilitāte, tādēļ arī mums ir lielāka vērība jāpievērš šīs jomas izpētei, veicinot sabiedrības izpratni par vakcinēšanās nozīmību, nepieciešamību un pareizu pielietojumu,” norāda konferences dalībniece “Vakcinācijas centra” vadītāja Ārija Stalbova.

Ar lekciju par gripas pandēmiju pagātni un tagadni konferenci atklāja Rīgas Stradiņa Universitātes Infektoloģijas un Dermatoloģijas katedras vadītāja, profesore Ludmila Vīksna. Stāstot par šī brīža aktualitātēm, Ludmila Vīksna norāda: “Kā ik gadu, arī pašreiz tuvojas laiks, kad sabiedrību Latvijā apdraud gripas vīrusi. Pagājušajā gadā gripa radīja lielu ažiotāžu – pandēmijas dēļ Latvijā no akūtas gripas vien nomira 35 cilvēki. Šogad jau laicīgi tika domāts par pretgripas vakcīnas izstrādi, tā jau ir pieejama ārstiem un pacientiem jo, ja vakcīna rada antivielas pret gripu, kas cirkulēs, tad apmēram 70 – 90% vakcinētie cilvēki būs aizsargāti. Šogad sezonālajā gripas vakcīnā ir iekļauti antigēni, kas rada aizsardzību pret t.s. pandēmisko gripu. Mēs paliekam pie viedokļa, ka, lai izvairītos no nāves gadījumiem, jāvakcinējas ir obligāti. Lai arī Latvijā veselības aprūpe ir salīdzinoši labā stāvoklī, tas neglābj  epidēmiju un pandēmiju laikā no riska, kas saistīts ne tikai ar gripu, bet arī iespējamām gripas komplikācijām. Pagājušā sezonā cirkulējošais H1N1 gripas paveids joprojām ir aktīvs un, sākoties aukstam laikam, sevi atkal parādīs. Jāatceras , ka galvenā gripas komplikācijas ir pneimokoku infekcija, pret kuru būtu ieteicams vakcinēties gados vecākiem cilvēkiem, kā arī personām ar blakusslimībām (cukura diabētu , sirds asinsvadu , plaušu slimībām) , to mēs skaidri dzirdējām lektoru sniegtajā materiālā – vakcinācija pret pneimokoku infekciju šīm cilvēku kategorijām  rekomendēta gandrīz visās Eiropas valstīs, ASV utt. ”

Viļņas universitātes profesors A. Ambrozaitis iepazīstināja ar pasaules līmeņa novitāti – intradermālu gripas vakcīnu IDFlu, kas domāta tiem, kam bail no injekcijām – pote ar mikroskopisku adatiņu ievada ļoti nelielu vakcīnas devu ādā dermas slānī – pie kam imunitāte veidojas ļoti labi, tā arī tuvākajās nedēļās būs pieejama Baltijas valstu ārstiem. 

Kā vēl viena no aktualitātēm, par ko šobrīd aktīvi diskutē visā pasaulē un Eiropā bija garā klepus infekcija un sabiedrības pasargāšana no tā . Šveices Bērnu slimnīcas universitātes profesors Ulrihs Heinigers, kas konferencē kolēģus iepazīstināja ar pieaugušo garā klepus imunizācijas aspektiem, norādīja:“ Mazi bērni no garā klepus cieš ļoti smagi, taču viņus visbiežāk aplipina tieši pieaugušie vai vecāki brāļu un māsas, tādēļ būtiski ir veicināt pieaugušo imunitāti, kas viņiem pieaugot jau ir zudusi.” Šis bija arī viens no ieteikumiem, ko konferences dalībnieki rekomendēja realizēt veselības aprūpes jomā Latvijā un Baltijā , jo Eiropā daudzviet tas jau ir ieviests.

Kopumā konferences rezultātā iegūtās atziņas var uzskatīt par nozīmīgām iedzīvotāju veselības veicināšanā ar vakcīnu palīdzību. Izstrādātos ierosinājumus situācijas uzlabošanai, kas saistās ar noteiktu vakcīnu ieviešanu noteiktām cilvēku grupām, konferences dalībnieki plāno nodot izvērtēšanai savas valsts institūcijām, kas atbildīgas par veselības aprūpes organizāciju.  


Komentāri (1)
Andris: Vakcinācijas dienas ir svarīgas. Prieks, ka kāds tādas rīko ..
22/07/2016 05:51
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: